Над 40 купи, медали и дипломи на Първия регионален фестивал „Ехо от Севрозапада“ (Снимки)

Плевен Лайф

18-06-2015, 10:59

Снимка:

Община Червен бряг

Автор:

Ралица Костова

Всичко от Автора

Още по Темата:

Фолклорният фестивал „Ехо от Северозапада“ събира самодейци за участие

Празникът в село Сухаче ще се провежда всяка година занапред

Над 350 участници събра Първият регионален фолклорен фестивал „Ехо от Севрозапада”, който се проведе преди дни в село Сухаче. Празникът се организира от местното читалище „Асен Златаров”, подкрепено от Кметството в село Сухаче и от Община Червен бряг. С амбицията за насърчаване, развитие и поддържане на ценностите в областта на фолклора сухачени за пореден път отвориха гостоприемно сърцата си и посрещнаха десетките носители на българщината, дошли от различни краища на Северозапада. Една уникална смесица от носии, песни и танци, музика и багри - всичко това тържествуваше на откритата сцена в парка на селото, възхвалявайки непреходното фолклорно богатство на региона.

С приветствени думи към организаторите и гостите на Фестивала се обърна Зам.-кметът на Община Червен бряг, а Председателят на ОбС поднесе поздравителен адрес от името на депутат Пламен Тачев и подаръците, изпратени от народния представител за самодейците от читалище „Асен Златаров”. За подкрепата и съпричастността, Председателят на Читалището връчи почетни плакети на кмета на село Сухаче Иван Иванов и на народния представител инж. Пламен Тачев.

Не за първи път в селището се организират фолклорни прояви, но този Фестивал надхвърли многократно мащабите на всичко, правено досега. Причината, според Кмета на селото е не само в натрупания опит, но и в разбирателството и в съвместните усилия за изграждане на уникалния облик на китното червенобрежко селце. Приятна изненада беше присъствието на толкова много състави и изпълнители от белослатинския край. В тяхна подкрепа и по тяхна покана сред публиката присъстваше и народният представител от Бяла Слатина Красен Кръстев.

Журито, начело с доцент Георги Хинов, ръководител на Северняшкия ансамбъл – Плевен, имаше нелеката задача да отсее най-добрите изпълнения. Раздадени бяха над 40 купи, медали и дипломи, като 17 състава и индивидуални изпълнители в различните категории бяха класирани на първо място. По единодушното мнение на всички обаче най-големият победител на Фестивала е само един - любовта към българския фолклор и народното творчество.

Празникът в село Сухаче ще се провежда всяка година занапред, а който не е набрал достатъчно смелост за участието в първото му издание, може да го направи следващата година, уверяват организаторите. Фестивалът има конкурсен характер и е отворен за всички възрастови групи, индивидуални участници, читалища, центрове за работа с деца, младежки домове, клубове, школи и др.