Представят "Реквием" на Моцарт в Плевен

Съвместен проект на Плевенската филхармония и Католическата църква "Дева Мария от Фатима"

"Реквием" на В. А. Моцарт ще бъде представен в Плевен на 23 септември, сряда, от 19 часа в Католическата църква "Дева Мария от Фатима". Диригент ще бъде Деян Павлов, a солисти ще са Боряна Бешева - сопран, Анелия Дечева - мецосопран, Любомир Дяковски - тенор и Ивайло Джуров - бас. Ще участва и общински хор "Гена Димитрова" с диригент Анелия Дечева.

Събитието е съвместен проект на Плевенската филхармония и Католическата църква "Дева Мария от Фатима"

"Oчакваме нашите съграждани, за да се насладим заедно на прекрасната музика на Моцарт. Musica Sacra" - за най-дълбоките кътчета на човешката душа!", приканват от филхармонията на своята страница във Фейсбук.

ПОВЕЧЕ ЗА ТВОРБАТА

"Реквием" завършва творческия път на Моцарт - това е последната творба на композитора. Това ни кара да възприемаме музиката му по много специален начин - като епилог на целия му живот, като художествено завещание. Моцарт пише "Реквием"-а по поръчка, която му е направена през юли 1791 г., но тогава той не е бил в състояние да пристъпи към работа – трябвало е първо да завърши оперите "Милосърдието на Тит" и "Вълшебната флейта". След премиерата на последната си опера композиторът изцяло фокусира вниманието си върху Реквием.

Моцарт е вече сериозно болен, когато пише "Реквием”-а. Той умира и е знаел, че дните му са преброени. Работил е с безпрецедентна бързина дори и за него, и въпреки това не успява да го завърши: от 12 замислени части, успява да приключи непълно 9. Моцарт оставя голямо количество нотен материал с нахвърляни идеи за музиката до края на „Реквием”-а. Моцарт Реквием е завършен от любимия ученик на Моцарт Ф. Кс. Зюсмайр, който е наясно с намеренията на Моцарт. Зюсмайр старателно отбира от оставените ноти на Моцарт всичко, което се отнася до Реквиема.

"Реквием” на Моцарт поражда множество легенди и дискусии. Едни от основните въпроси са какво е написано от Моцарт и какво е допълнено от Зюсмайр. Експертите-музиколози смятат, че текстът е автентичен до първите 8 такта на "Lacrimosa", след това вече е делото на Зюсмайр, който довършва творбата на базата на черновата на Моцарт, предварителни скици и устни инструкции на композитора.

"Реквием” на Моцарт се смята за едно от най-ценните му и мистериозни произведения. Изпълнен е за първи път на погребението на композитора.