91 състезатели от девет държави взеха участие в битките на пистата в Долна Митрополия

Майкъл Иванов стана европейски шампион по СуперМото

91 състезатели от България, Румъния, Турция, Сърбия, Македония, Чехия, Естония, Русия и Гърция взеха участие в 6-тия кръг от Републиканския шампионат по мотоциклетизъм на писта в класовете SP125, F600, F1000, SSP и SBK, както и финалният 4-ти на Европейския шампионат по СуперМото в класовете SM Junior и S3, които се проведоха този уикенд на пистата в Долна Митропоия. Слънчево и изключително приятно за каране време посрещна, както пилотите, така и близо 5000 зрители, дошли да наблюдават на живо битките край Плевен, съобщават от БФМ.

СуперМото S3

По изключителен начин завърши днешния ден и сезонът за Майкъл Иванов (НСА Моторспорт, КТМ), който стана европейски шампион, благодарение на събраните 138 точки в клас S3.

В първия манш състезателят от Троян водеше люта битка за първото място с Хакан Халми (МСК Севлиево, КТМ)през всичките 12 обиколки и едва в последните 10-тина метра, Майкъл усети, че Хакан е на разстояние от него, побърза да се израдва, вдигайки мотора на задна гума, но Халми даде пълна газ и успя с 2 хилядни от секундата да победи.Във втория манш обаче Иванов не даде шанс на пилота от МСК Севлиево и пресече финалната линия, грабвайки, както крайната победа в Долна Митрополия с 47 точки, така и първата си шампионска европейска титла по СуперМото. Втори, също с 47 точки финишира Халми. Подиумът днес допълни турчинът Мукахит Зенгин с ТМ (38 т.), който обаче взе среброто в европейския шампионат с общо 129 точки. Трети е Емирхан Еркан от Турция с КТМ и 106 точки.

SM Junior

В клас SM Junior с убедителни победи в двата манша и пълен актив от 50 точки днес триумфира Виктор Нейчев (ЕърМакс Рейсинг Тийм, КТМ), следван от Кристиан Иванов (НСА Мотоспорт, КТМ) – 42 точки и Християн Георгиев (НСА Моторспорт, КТМ) – 40 т. Българинът с най-предно класиране в Европейския шампионат е Нейчев, който стана вице-европейски шампион с 141 точки. Победител за сезона стана Ян Улман от Чехия със 162 точки. Челната тройка оформи Аксел Партелпог от Естония със 133 точки.

В клас  SOpen с абсолютни победи в двата манша и 50 точки за Янко Ташев (KTM), плътно следван от Александър Георгиев (МСК Плевен, КТМ) – 44 точки и руснака Александър Латишев (Honda) – 40 точки.

При скутерите победата с общо време 12:13.262 минути спечели Алекс Иванов (МСК Плевен), следван от Иво Михайлов (МСК Плевен, 12:24.170) и Пламен Христов (МСК Плавен, 12:33.179 минути)

Мотоциклетизъм на писта

Състезателният ден започна с надпреварата в клас SP125, където стартът взе Християн Бузалковски (Македония, Aprilia), плътно следван от Жулиета Ленкова – Апостолова (МСК Плевен, Aprilia). В третата обиколка Ленкова изпревари македонеца, който обаче не се отказа, атакува в края на надпреварата и с общо време 15:14.046 минути пресече първи финалната линия. Състезателката на местният МСК Плевен остана втора на 2,638 секунди разлика, а подиумът допълни Митко Митков (МСК Плевен, Aprilia).

С много голям интерес се очакваше надпреварата в клас F600, където битката трябваше да бъде между двамата лидери в класирането Васил Кичуков (ZedMoto, Suzuki) и Янислав Димитров (MotomaniaBG, Honda). Стартът обаче взе пилотът на мотоклуб Троян Павел Драганов (Kawasaki). Кичуков стартира от последната позиция, влезе 6-ти в първия завой, като в края на първата обиколка беше вече трети и така завърши състезанието. Точно тогава при опит да изпревари Янислав Димитров падна, завличайки и бургазлията. За щастие състезателят на ZedMotoсе изправи бързо и финишира трети на 0.61  секунди от победителя. Драганов водеше убедително през цялото време и пресече първи финалната линия с общо време 16:46.744 минути, следван от Валентин Тодоров (ZedMoto, Honda) с 8,912 секунди пасив.

В клас F1000Бойко Божинов (ZedMoto, BMW), който вече си бе осигурил републиканската титла, пое контролът на състезанието от самото начало и не позволи да бъде изпреварен до края, завършвайки всичките 10 обиколки за 16:19.075 минути. На втората позиция с 2,755 секунди разлика се нареди завърналият се напистата Михаил Атанасов (МК Боляри, Suzuki), а челната тройка оформи Георги Василев (Extreme Racing – Габрово, Kawasaki).

В клас SSP челната тройка оформиха Йонел Паскота от Румъния (Yamaha) с време 18:37.214 минути, следван от Пламен Петров (Троян МотоКлуб, Yamaha) – 2, 9 секунди и Милен Георгиев (АИТ Рейсинг Тийм Honda) – 7,107 секунди разлика.

Мартин Чой (EKO BMW Racing Team, BMW) буквално излетя от старта на най-очаквания клас SBK и карайки убедително през цялото време на надпреварата записа поредната си победа в Долна Митрополия, като подобри собствения си рекорд на пистата, завъртайки най-бърза обиколка за 1:31.124 минути. Въпреки сериозната контузия, с която излезе да кара, неговият най-голям конкурент Ангел Караньотов (Overdrive Racing, Ducati) не се отказа, бори се до край и пресече финалната линия втори. Подиумът допълни Петър Важаров (Ридо Самоков, Honda).

Финалът на Републиканския шампионат по мотоциклетизъм на писта е отново в Долна Митрополия на 20-21 октомври.