Класически шахмат за "Купа Св. Георги Победоносец" във Военен клуб - Плевен

Той бе организиран по повод 6 май

Турнирът по шахмат за "Купа Св. Георги Победоносец" събра на 20 и 21 април любители на древната игра от цялата страна и военнослужещи от гарнизон Плевен. Той бе организиран по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия под патронажа на министъра на отбраната Красимир Каракачанов. Турнирът е втората съвместна инициатива между СКШ "Спартак Плевен XXI" и Военен клуб "Ботев" - Плевен с подкрепата на БФШ 1928 и хотел „Ростов“. По традиция началото бе дадено с химна на Р България, след което прозвуча и химна на Българската армия „Велик е нашият войник“. Участниците бяха приветствани от полковник Николай Бешев - началник на гарнизон Плевен и Иван Кюлджийски – заместник-кмет на община Плевен.

В театралния салон на Военен клуб – гр. Плевен бяха изиграни 6 кръга класически шахмат, в които участваха общо 65 шахматисти – 32-ма военнослужещи и 33-ма граждани. Борбата бе много оспорвана и предварително сочените за фаворити трябваше да положат сериозни усилия, за да защитят авторитета си. Призьорите бяха наградени от полковник Бешев.
Победител в турнира бе Мартин Дяков (СКШ „Спартак Плевен XXI”, Плевен) с резултат 5 точки. На второ място се класира Христо Христов (ШК „Ивис-Плюс“, София), а третото място в генералното класиране бе за Николай Йорданов (ШК „Етър“, Велико Търново). Парична премия за най-добре представил се сеньор получи Митко Вътковски от ШК „Ловеч“, а в категория до 14 години специалната награда получи Никола Кънов (ШК „Елит“, София).

На първо място от военнослужещите се класира редник 3-ти клас Цветозар Костов от Единния център за начална подготовка. Сребърният медал бе завоюван от Иван Романовq а третото място зае сержант Стефан Върбанов от ЕЦНП.

Раздадени бяха две основни купи за шампион на „Купа Св. Георги Победоносец“ и 9 комплекта медали в различните възрастови групи при момчетата и момичетата, както и сертификати за всички участници.