111 пилоти от 9 държави караха през уикенда на пистата в Долна Митрополия

Състезанието беше десето поредно в памет на големия приятел на българския моторен спорт г-н Димитър Калчев

111 пилоти от 9 държави караха през уикенда на пистата в Долна Митрополия по време на 7-я кръг на BMU европейски шампионат по мотоциклетизъм, както и за третия кръг на Европейския шампионат по Супермото – Grand Prix Bulgaria 2019. Състезанието беше десето поредно в памет на големия приятел на българския моторен спорт г-н Димитър Калчев. Въпреки горещото време (в събота 36 градуса, в неделя 37 по Целзий) над 5000 човека изгледаха състезанията и станаха част от мотоциклетните надпревари .

ПИСТА
SP125cc
. Жулиета Ленкова-Апостолова (МСК Плевен, Априля) постигна поредната си победа от началото на шампионата със силното си каране в неделния ден, след нея финишираха Пламен Христов ( МСК Плевен, Априля) и Боян Петров ( МСК Плевен, Априля)
Formula 600cc. -Първото място спечели Васил Кичуков ( Зедмото, Сузуки). Втори и трети се класираха Янислав Димитров( Мотомания.БГ, Хонда) и Павел Драганов ( Троян мото клуб, Ямаха)
Formula 1000cc.- Повече от успешно представяне за Велислав Марков ( Кранк Пауър, Кавазаки), който си тръгна с купата на победителя в класа. На втората позиция за награждаване се качи Валентин Георгиев( Зедмото, Хонда). Трети стана Ненко Стаменов ( МК Боляри, Кавазаки).
В клас СКУТЕРИ-  Иво Михайлов ( Зедмото, Пиаджо) победи конкуренцията, след него финишираха Пламен Христов ( МСК Плевен, Априля) и Стефан Вълков ( МСК Плевен, Априля).
SuperSport 600- И в Плевен Милен Георгиев ( Кида Моторспорт, Ямаха) показа своята класа и продължава с убедителното си представяне от началото на сезона. Георгиев завърши първи с аванс от близо 12 секунди пред Александър Тодоров ( СМК Ридо Самоков, Сузуки) и Фуркан Ерилмаз ( Турция, Ямаха).
Безспорно с най-голям интерес публиката очакваше битката за първата позиция в кралския клас – SuperBike1000 между Мартин Чой ( ЕКО BMW рейсинг тим, BMW) и Ангел Караньотов (Overdrive Racing Team, Дукати). В жегата на пистата и по време на свободните тренировки и квалификациите за време двамата даваха изключително близки резултати, като разликите бяха в хилядни от секундата. На самото състезание Караньотов стартира първи, но беше изпреварен от Чой. Двамата на два пъти си разменяха лидерството до 9-та обиколка когато Ангел технично изпревари и до края не даде шанс на основния си конкурент да го победи. Караньотов финишира с аванс от 0.6 секунди Чой и записа 7-ма поредна победа от началото на шампионата. Трети е Димитър Митов( МК Боляри, BMW) .

СуперМото
SM Junior -

При 65 кубиковите машини Енис Байрамов ( Несебър мото, КТМ) записа нови 50 точки благодарение на двойната си победа в Плевен, с две втори места и 44 точки завърши Никола Досев ( НСА Моторспорт, КТМ). На третата позиция на подиума стъпи Сечен Тиназ ( Турция, КТМ, 40 точки).
В 85 кубика имаше почеве от сериозна конкуренция и това беше състезанието в два манша с най-много чужденци от България, Русия, Чехия, Естония, Турция и Румъния. Двоен успех записа Европейския шампион за 2018 Ян Улман( Чехия, ТМ) . На втората позиция с 44 точки финишира Иван Мошин ( Русия,ТМ), а трети стана нашия пилот Радостин Михайлов ( Несебър мото, КТМ), който натрупа нови 38 точки ( 1 манш- 4 място, 2 манш – 3 място) .
Клас S3 – Победа за Виктор Нейчев( Еър макс рейсинг, КТМ) в двата манша и 50 спечелени точки. Втори с 44 от Плевен си тръгва Димитър Петров ( Диана рейсинг, КТМ), трети е естонеца Кристиан Шиляк с Хускварна.
В OPEN руския пилот Александър Лятишев с Хонда беше най-бърз и в двата състезателни манша. Красен Кънчев ( МСК БГ Пауър, КТМ) се качи като втори на подиума с актив от 42 точки ( 1 манш- 2 място, 2 манш- 3 място). На третата позиция е Янко Николов ( МСК БГ Пауър,Хонда) с 38 ( 1 манш- 3 място, 2 манш – 4 място) .
След горещините в Плевен, пилотите ще имат достатъчно време за почивка и подобрения на моторите си, защото следващия кръг от календара е отново в Долна Митрополия на 31 август – 1 септември.